Akné patří k častým dermatologickým problémům mužů i žen. Především v oblastech obličeje umí velmi potrápit po fyzické i psychické stránce. Zároveň kolem akné ale koluje i spousta mýtů a desinformací, které mohou výslednou podobu akné zhoršit či prodloužit jeho léčbu. Přinášíme vám ty nejčastější.
Za akné stojí špatná hygiena
Za vznikem akné nestojí špatná hygiena pleti. Může pouze zhoršit projevy. Vliv na vznik a závažnost akné má hormonální činnost, genetika nebo typ kůže. Důležité je umět pleť důkladně a pravidelně čistit. Nejlépe kosmetikou bez alkoholu. Rozhodně je ale dobré péči nepřehánět a nemýt pokožku několikrát denně. Zbytečně jí podráždíte a vysušíte a můžete způsobit větší produkci kožního mazu.
Trápí pouze teenagery
Mnoho lidí si myslí, že akné mají pouze mladiství. Ale je i velká skupina lidí, kteří mají akné v dospělosti. To vzniká především z důvodů nerovnosti mužských a ženských hormonů. „Příčinou či spouštěčem také mohu být genetické dispozice (zde se může jednat až o 50 % všech případů), kouření, stres nebo například špatná kosmetika. Občasným akné v dospělosti mohou trpět především ženy, například během menstruace či v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.
Vymačkání pupínků urychlí hojení
Bohužel stále je mezi námi mnoho lidí, kteří si myslí, že vymačkávání akné pupínku zlepší hojení. Naopak naprosto zásadní je odolat pokušení zasahovat do pupínků či komedonů. Neodborné vymačkávání může vést ke vzniku infekce, pupínky se pak déle hojí a zvýší se riziko tvorby jizev. Na narušenou pleť jako rychlou péči můžeme použít prostředky s obsahem kyseliny salicylové nebo čajovníku, což jsou látky, které vysušují a urychlují hojení.
Akné jizviček se nedá zbavit
Důležité je ale nejprve říci, že v úspěšné léčbě akné a jizviček po něm je nutné se připravit, že příznaky nezmizí za jednu noc. Jedná se o dlouhodobý proces, který vyžaduje disciplínu a trpělivost. „Pokud je akné již velmi viditelné, je pro úspěšné vyhojení důležité zvolit kombinaci celkové i místní léčby. V rámci přímé léčby postižených míst se uplatňují přípravky s dezinfekčním a hojivým účinkem, v případě těžkých případů bývá léčba doplněna i o užívání speciálních léků. K místnímu ovlivnění akné lze s úspěchem využít i chemický peeling nebo mezoterapii. Pro vyhlazení jizviček a pigmentových skvrn po akné je pak ideální zjemnění postižených ploch pomocí laseru. V současné době je nejlepší volbou CO2 laser,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
Za akné může čokoláda
Častý mýtus je také to, že po čokoládě mohou vznikat pupínky. Žádné průzkumy ale zatím neprokázaly, že za špatnou pleť může samotná čokoláda. Více než kakao obsažené v čokoládě může za zhoršení pleti rafinovaný cukr. Volte proto čokolády s vysokým obsahem kakaa. Další zajímavostí také je, že dle jedné studie ženy mají tendence jíst více čokolády v období menstruace. A v té době mohou mít díky zvýšeným hormonálním změnám i větší chuť na sladké. Za vznikem akné tak nestojí čokoláda či sladké, ale větší produkce kožního mazu, který se z hormonálních změn může tvořit.