Hudební skladatel, aranžér a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer, otec tří dětí a dědeček jedné vnučky na počátku roku, přesně 21. ledna, prošel branou padesátníků, a tak se sluší takové výročí řádně oslavit a jak jinak než hudbou. Varhan 50 aneb Koncert pro všechny slušné lidi bude symbolickým vrcholem životního jubilea charismatického a lehce excentrického hudebního génia. Zazní symfonická a filmová hudba, prostě to nejlepší, co za posledních 30 let Varhan Orchestrovič Bauer vytvořil.
Zdá se být až symbolické, že se koncert uskuteční 21. prosince 2019 v den, kdy končí advent a Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Nenechte si tedy ujít tuto mimořádnou událost, která se koná v pražském kostele U Salvátora v Salvátorské ulici na Starém Městě. Datum konání koncertu je více než zajímavé nejen díky své magičnosti, ale i tím, že v tento den v roce 1834 byla poprvé uvedena píseň Kde domov můj, kterou Varhan Orchestrovič Bauer upravil a ve stejný den, po 184 letech opět zazní právě v kostele U Salvátora.
Tvorba Varhana Orchestroviče Bauera je rozmanitá, přesto nezaměnitelná. Filmovou a scénickou muziku začal psát v roce 1992. Na svém kontě má takové skvosty jako je například hudba k veleúspěšnému filmu Miloše Formana Goyovy přízraky (2006) či ke kanadskému filmu Against the Wild (2013). Zcela mimořádnou zkušeností byla však hudba ke švýcarskému němému filmu Zánik domu Usherů z roku 1928. Muziku nejen napsal, ale i dirigoval švýcarský orchestr Basel Sinfonietta. Jeho jméno můžeme zaznamenat v titulcích mnoha dokumentů, například je podepsaný pod třídílným seriálem o holocaustu nebo v pětidílném seriálu Labyrint revoluce, ze kterého následně vznikl i celovečerní film.
Vstupné na koncert „Varhan 50 aneb Koncert pro všechny slušné lidi“ je dobrovolné a celý výtěžek bude věnován spolku SONS, z. s., který pracuje s nevidomými a slabozrakými.
Kostel U Salvátora má opravdu skvělou akustiku, takže se všichni příznivci Varhana Orchestroviče Bauera mohou těšit na zcela mimořádný hudební zážitek, který bude navíc provoněný skořicí, punčem a vanilkou.
Ukázky:
Kostel U Salvátora
Kostel si nechali postavit na počátku 17. století pražští němečtí luteráni. Největší finanční dar tehdy poskytl hrabě Jáchym Ondřej Šlik. Po bitvě na Bílé hoře sloužil řádu Paulánů, avšak reformy Josefa II přinesly zrušení řádu Paulánů. Kostel pak začal sloužil světským účelům, byl mincovnou, skladištěm, nějaký čas sloužil také jako stáje a snad měl být i chudobincem.
Roku 1863 bylo umožněno sboru pražských luteránů kostel koupit. Od té doby prošel řadou zásadních rekonstrukcí až došek k dnešní podobě, kdy slouží sboru Českobratrské církve evangelické. https://www.kostelusalvatora.cz/