Chřipková epidemie přichází každým rokem a ani současná medicína s tím nic moc neudělá. Tak to zkrátka je. Ovšem prevence se stále zdokonaluje a podcenit ji znamená, že můžeme být nemocni déle, než je nutné. Co tedy můžeme udělat proto, abychom byli co nejvíce odolní? Radí Mgr. Petra Nováková, majitelka lékárny Těšnov.
V první řadě si vysvětleme, jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením. Chřipka je virové onemocnění, které přichází většinou nečekaně, má rychlý nástup z plného zdraví. Obvykle je doprovázena s vysokou horečkou, není to však podmínka. Člověk je slabý, trpí bolestmi kloubů a svalů. Většinou se objeví i kašel a rýma i obrovská únava a bolest hlavy. Naopak nachlazení přichází pozvolna, projevuje se spíše v oblasti hlavy a krku. Zároveň se potýkáme s rýmou, kašlem a bolestí hlavy. Zaměřme se teď na období chřipek a na to, co můžeme udělat proto, abychom byli pokud možno zdraví.
Záleží pouze na vás, jestli vsadíte na očkování nebo na přirozený způsob obrany organismu. „Pokud očkování z jakéhokoli důvodu odmítáte a volíte přirozenou cestu, ideální je vsadit na zdravý životní styl s dostatkem pohybu, zdravé stravy a vitamínů z čerstvého ovoce a zeleniny a také bylinky a čaje. Zdroj: Mudr. Martin Müller – ordinace TCM
V lékárně Těšnov doporučujeme bylinky a čaje,“ usmívá se majitelka zmíněné lékarny Petra Nováková.Bez černý, heřmánek lékařský, lípa srdčitá, hluchavka bílá, růže šípková, mateřídouška obecná, šalvěj lékařská, máta peprná, divizna velkokvětá, jitrocel kopinatý jsou podle ní nejvhodnější bylinky. Další spolehlivý pomocník při nástupu infekce je beta glukan. „Jedním ze zdrojů beta glukanů jsou houby hiratake (hlíva ústřičná) a shiitake. Tyto houby ale nepředstavují jediný zdroj betaglukanů. Můžeme je nalézt také v jiných houbách, ječmenu nebo ovsu,“ vysvětluje Nováková.
V lékárně Těšnov však najdete i produkty tradiční čínské medicíny. „Dle TCM je příčinou chřipky vítr vnikající do oslabeného těla. Chřipka se tedy dělí na dva typy, první je způsobena větrem horkým v létě, který do těla vniká přes nos a ústa. Druhý potom větrem studeným v zimě, a to hlavně přes kůži, proto je nutné dbát na vhodné oblečení,“ objasňuje Nováková. Potraviny, které napomáhají při léčbě chřipky způsobené chladným větrem, jsou například skořice, máta, bazalka, fenykl, čerstvý zázvor, muškátový oříšek, anýz, baldrián či kajenský pepř. Doporučují se také mátové čaje nebo zázvorový čaj s plátky zázvoru bez medu a citrónu. „Při léčbě příznaků chřipky a virové infekce může být velmi dobrým pomocníkem homeopatie, která velmi šetrně nastartuje samoléčebné procesy v těle a podpoří aktivaci imunitního systému,“ doplňuje Nováková další tip s tím, že v lékárně Těšnov jsou i na tuto variantu připraveni vhodným výběrem homeopatických léků. „Pokud se stav rozvinul náhle z plného zdraví nebo po prochlazení, podáme ihned několik dávek léku Aconitum napellus 9 nebo 15 C po půl hodině. Pak rozdělujeme podle horečky, bolestí kloubů a hlavy. Důležitost posílení imunity a rekonvalescence.“
Zdroj: svethomeopatie.cz
Mgr.Petra Nováková
Praha Těšnov 1163/5
tel. 236043134
mobil 776378822
lekarnatesnov@seznam.cz