Kmotrovství se ujali Černocká, Nálepková, Sobotová, Slováček, Krampol, Přeučil s Hruškovou, Nykki, Bernátová a Pavlíček. Vernisáž fotografií můžete uspořádat v podstatě kdekoli; v galerii, kavárně, restauraci nebo třeba v kadeřnictví.
Vždyť právě v takových prostředích se objevují noví a noví návštěvníci, tím pádem si obrazy může prohlédnout velké množství lidí. Alespoň takto uvažuje Helena Váňová, autorka již páté výstavy fotografií s názvem Dvě tváře Šumavy. Narodila se a dětství prožila v šumavském pohraničí, není jí tedy lhostejné, co se s tamními lesy děje, jak pomalu mizí… „Nejsem profesionální fotograf“, svěřila se, „focení mě baví, ale vystavovat jsem začala až nyní. Chci poukázat na to, že příroda na Šumavě – a nejen tam – potřebuje naší pomoc. Jestli budou lesy řídnout takovým tempem jako nyní, co zbyde dalším generacím? A myslím, že fatální důležitost lesů si uvědomuje každý rozumný člověk.“
Pátou vernisáž Dvě tváře Šumavy tedy uspořádala v kadeřnictví na pražských Vinohradech. „Paní Váňová si můj salon vybrala z několika důvodů“, vysvětluje majitelka Martina Baštová. „Pracujeme tu s přírodními produkty, dbáme na ekologii a třídíme odpad. To vše proto, že máme přírodu moc rádi a není nám jedno, co se s ní, a hlavně pak s lesy, děje. Dalším důvodem je asi místo. Kadeřnictví se totiž nachází naproti Vinohradskému pavilonu a vedle restaurace Sokolovna, obojí poblíž Vinohradské, tudíž velmi frekventované místo, což zaručuje, že ho lidi najdou a navštíví.“
Stejný názor mají i kmotři vernisáže. Všichni se shodují na tom, že přírodě je třeba pomoci, a že i vzhledem ke stále větším vedrům způsobujícím sucho, je tento stav již akutní. „Kde tráví většina lidí volný čas? Kde nabírají energii? Přece v přírodě, v lese…“ míní Petra Černocká, která s manželem Jiřím Pracným většinu teplejších měsíců pobývá na chalupě v překrásné přírodě. Ani Felix Slováček nebo Jiří Krampol nechápou, proč se o ubývání lesů už tolik let mluví a píše, ale žádný radikální pokrok vidět není. „Pohled na ty suché lesy je doslova ubíjející“, kroutí hlavou Slováček a Světlana Nálepková ho doplňuje: „Lesy jsou pro život zásadní. Každý z nás bychom si měli uvědomit, že les je živý organizmus a tak k němu přistupovat. Pomáhat mu, opečovávat ho, chránit. Není tu přece jen pro nás… Ať zůstane i pro příští generace.“ Aby to nevypadalo, že příroda leží na srdci jen střední či starší generaci, přidáváme názor teprve dvacetileté zpěvačky Nykki: „Moje mamka pochází ze Sušice, jezdíme tam, jak jen se dá. A s hrůzou sledujeme, jak tam těch lesů ubývá. Není mi sice tolik, ale i za mého dětství vypadaly lesy jinak, byly zelené, husté….“. A moderátorka Linda Bernátová její slova potvrzuje:“ Bohužel se ukazuje, že problém ubývání lesů už není jen šumavská záležitost, ale globální problém. Ubývá kyslík, voda, prostě hrůza! Mé dcerce jsou sice dva roky, takže na vnoučata mám času dost, přesto se zabývám otázkou, jestli někdy uvidí les…“
Jak se již stalo tradicí, i na této vernisáži se křtilo kořalkou českého výrobce FLERET, a to Hruškovicí z řady prémiových destilátů Collection 1850. Hitem tohoto léta je totiž Hruškovice Collection 1850, namíchaná společně s tonikem v nápoji Uniqum, což se k drsné, přesto podmanivě romantické přírodě prostě hodí. A pro vás, milí čtenáři, jsme připravili recept na tento drink.
Uniqum
- 2 cl Hruškovice Collection 1850
- 1,5 dcl Tonic
- 1 cl citrónová šťáva
- řapíkatý celer na ozdobu